poniedziałek, 15 października 2012

18. Ukraina 1

Dziś pocztówka, którą wysłała Olia 17 września, 26 września po przebyciu 608 km znalazłam ją w mojej skrzynce :)


Pocztówka ta przedstawia obraz Ivana Honchara. Na obrazie tym namalowanym w 1974 r.znajdują się młodzi Ukraińcy w strojach tradycyjnych. Dzieło to można podziwiać w Muzeum Ivana Hinchora znajdującym się w Kijowie.
Olia - nadawczyni pocztówki pochodzi właśnie z Kijowa. Kijów, jak wiadomo, jest stolicą Ukrainy położoną nad rzeką Dniepr, a także jej największym miastem.
W Kijowie znajduje się wiele uczelni, a także wiele wartych zobaczenia zabytków, jednym z nich niewątpliwie jest Ławra Pieczerska, która jest prawosławnym klasztorem, a także siedzibą zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.
W połowie XI wieku do Kijowa przybyli fundatorzy ławry i inicjatorzy ruchu monastycznego na Rusi - mnich Antoni i Teodozjusz. Pierwszy monaster powstał na naddnieprzańskich stokach - w pieczarach, od których pochodzi nazwa klasztoru. W XI wieku drugi igumen Teodozjusz wprowadził bizantyjską regułę studycką, przewidywała ona życie we wspólnocie klasztornej i oddawanie się nieustannej modlitwie i pracy. W XII wieku klasztor był uważany za miejsce cudowne i oczyszczające z grzechów. W tym właśnie klasztorze powstała m. in. Powiest' wriemiennych lat (Powieść doroczna), czyli pierwsza kronika ruska.
Klasztor ten został zarekwirowany na rzecz unitów, ale w 1603 roku sejm Rzeczypospolitej zwrócił go dyzunitom, gdzie zgodnie z tradycją jego archimandrytę miał wybierać szlachta kijowska i duchowieństwo.
Klasztor ten został rozbudowany w drugie połowie wieku XVII i XVIII, kiedy rozbudowano poszczególne zespoły sakralne. Zostały one wzniesione w stylu baroku kozackiego, cechuje je znaczna ilość wieżyczek, zdobnych ścian szczytowych i dekoracji, freski na ścianach zewnętrznych przedstawiają z reguły postaci z historii kraju i Kościoła.
3 listopada 1941 r wybuch zniszczył część soboru Zaśnięcia Matki Bożej, do dziś niewiadomym jest, czy zniszczenia winni są sowieccy partyzanci, czy Niemcy.
W 1990 r. Ławra Pieczerska została wpisana wraz z Soborem Mądrości Bożej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Jeszcze na koniec zdjęcie Ławry :)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz